?>

Wybór pierwszego tańca

Jaki pierwszy taniec? To jedno z najczęstszych zadawanych mi pytań 🙂 Odpowiedź nie jest łatwa, ale zacznijmy od początku:

Pierwszy taniec Pary Młodej na weselu ma znaczenie symboliczne, jest też znakiem dla gości do rozpoczęcia zabawy. To tradycyjny i niezbędny element każdego wesela. To także jedyny taniec, kiedy będziecie obserwowani są od początku do ostatniej sekundy piosenki. Dlatego też tak ważne jest, aby się do niego dobrze przygotować. Nie musicie tańczyć jak mistrzowskie pary z konkursów tanecznych, ale ważne jest też, aby w trakcie pierwszego tańca się nie skompromitować. Dobrze jest więc go poćwiczyć i zawczasu przemyśleć wszystkie elementy, które decydują o tym, czy finalnie będzie on tańcem udanym.

Moje rady na początek:

Nie jest żadną tajemnicą że podczas wesela najważniejsza jest właśnie muzyka. Tak też w przypadku pierwszego tańca weselnego zwróćcie uwagę na to, aby wybrany przez Was utwór, był rytmiczny. Nieskomplikowany rytm mają wszelkie walce, dzięki czemu podstawowe kroki tych tańców, są dość proste do opanowania.

Ponadto pamiętajcie, że pierwszy taniec nie powinien być zbyt długi, umowny czas trwania to około 3 minuty. Czas ten można wydłużyć, jeśli zechcecie, aby w trakcie Waszego tańca, na parkiet dołączyli goście weselni. Poinformujcie mnie wcześniej o swojej decyzji, abym w odpowiednim momencie poprosił na parkiet wszystkie pary.

Dobrze będzie, jeśli rodzaj, z zwłaszcza tempo muzyki dopasujecie do swojego stroju. Chodzi tu zwłaszcza o strój Panny Młodej. Najlepszym przykładem są sukienki ślubne na dużym kole, w których trudno będzie zatańczyć coś bardzo energetycznego. Podobny problem związany jest z butami, w niektórych trudno będzie sprostać wymagającej choreografii. A pierwszy taniec ma być przecież przyjemny, zamiast stanowić źródło niepotrzebnego stresu, lub co gorsza, przyczynić się do wypadku na parkiecie.

Jeśli jesteście parą niewprawioną w tańcach, parkiet zawsze omijaliście z daleka, a zależy Wam na tym, aby w trakcie swojego pierwszego tańca wypaść jak najmniej amatorsko, możecie wziąć udział w specjalnym kursie tańca. Macie do wyboru lekcje indywidualne (od 70 do 120 zł/h) lub grupowe (od 350 zł za cały kurs). Szkoły tańca mają w swojej ofercie różne rodzaje kursów – głównie latynoamerykańskich i standardowych. Są też specjalne kursy tańca dla narzeczonych, przygotowujące właśnie do ślubu, ale często ich cena przewyższa opłatę za kurs „normalny”. Mimo, że zakres szkolenia na obu kursach jest prawie taki sam. Kursy tańca pozwalają Wam na techniczne opanowanie kroków, dopracowanie choreografii, a także przećwiczenie z pozoru tak banalnej, choć a praktyce niełatwej rzeczy, jaką jest wejście na parkiet. Jeśli zechcecie podpowiem Wam, do której szkoły tańca się udać

Przejdźmy zatem do wyboru samej piosenki.

 

„Wasza” piosenka

Czasem decyzja jest prosta. Mamy jakąś „naszą” piosenkę i jasne jest, że to właśnie ona będzie stanowiła tło pierwszego tańca. Pozostaje tylko ułożyć do niej kroki. Miejcie jednak świadomość, że nie wszystko, co wpada w ucho, czy dobrze nam się kojarzy będzie się dobrze tańczyło…

Jeśli nie macie ulubionej piosenki, możecie zabrać się za to od drugiej strony, tzn. wybrać styl taneczny, w jakim chcecie wystąpić, a dopiero potem dobierać do niego utwór. Z czego wybierać? Z całej gamy tańców towarzyskich, które dzielą się na standardowe: walc angielski, walc wiedeński, foxtrot, guickstep, tango (wybierane względnie często, gdyż jest tańcem namiętności, przez który można wyrazić swoje emocje) i latynoamerykańskie: samba, cha-cha, rumba (także dość popularna, gdyż można ją zatańczyć bardzo zmysłowo i romantycznie), pasodoble, jive. Każdy z nich ma swoje tempo, swoją charakterystykę i swoich zwolenników.

Klasyka nigdy się nie starzeje i zawsze jest modna. Dlatego wybór walca zawsze się obroni. Dodatkowo nie jest to taniec szczególnie trudny, zwłaszcza walc angielski – bardzo dostojny i dość wolny. Trudniejszy, choćby ze względu na szybsze tempo będzie walc wiedeński.

Oczywiście nikt nie każe Wam wybierać tylko spośród wymienionych wyżej tańców. Możecie postawić na te bardziej użytkowe, jak niezwykle popularna salsa, czy discofox. Ich główną zaletą jest to, że zastosowane w nich kroki i figury wykorzystacie potem na każdym kolejnym weselu czy innej imprezie tanecznej!

Jaki pierwszy taniec? Wybierz pierwszy taniec razem z Dj'em Marcinem M - Nasza Piosenka

 

Walc angielski

Walc angielski to chyba najłatwiejszy do nauczenia się i najprostszy taniec. Jest bardzo romantyczny, lekki, zwiewny, pozwala Pannie Młodej wczuć się w rolę księżniczki. Do tego wolne i spokojne tempo tego tańca jest dostosowane do długich, powłóczystych sukien ślubnych, dzięki czemu pozwala na zminimalizowanie ryzyka jej zniszczenia.

Propozycje utworów do walca angielskiego:

Kenny Rogers – “If I Were A Painting”
4 united – “Don’t close your eyes”
Leo Sayer – “When I Need You”
Dana Glover – “It is you ( I have loved)”
Whitney Houston – “You Light Up My Life”
Des O’connor – „With pen in hand”
Des O’Connor – „Try to remember”
Des O’Connor – „My Cup Runneth Over”
Manuel – „Recuerdos de Alhambra”
Matt Monro – „Sunrise Sunset”
Matt Monro – „In other words”
Manuel – „Women in love”
Manuel – „When Forever Has Gone”
Al Martino – „Fascination”
Eva Cassidy – „Fields of gold”
Vikki Carr – „Look again”
Jackie DeShannon – “What the world need now”
Frank Sinatra – “Moon river”
Secret Garden – “Nocturne”
Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak – “Dumka na dwa serca”
Lionel Richie – “Three Times A Lady”
Simply Red- “If You Don’t Know Me By Now”
Olivia Newton John – “Sam”
Nat King Cole- “Fascination”
Curtis Stigers – “I wonder why”
Norah Jones – “Come away with me”
Girls Aloud – “See the day”
Soraya Arnelas – “Mi gran Amor”
Elton John – “Can you feel the love tonight”

 

Jaki pierwszy taniec? Wybierz pierwszy taniec razem z Dj'em Marcinem M - Walc Angielski

 

 

Walc wiedeński

Naukę tego tańca najlepiej zacząć na 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. To optymalny czas, pozwalający na techniczne dopracowanie kroków oraz choreografii wraz ze wszystkimi szczegółami. Styl walca wiedeńskiego, podobnie jak w przypadku walca angielskiego, świetnie podkreślają długie suknie ślubne, które dopełniają go swoim charakterem i balowym krojem. Choć jest nieznacznie trudniejszy od walca angielskiego, to składa się na niego niewiele, niezbyt skomplikowanych kroków, dzięki czemu przy odrobinie ćwiczeń każdy może je opanować. Walc wiedeński opiera się na obrotach dookoła sali, w ruchu przeciwnym do wskazówek zegara.

Propozycje utworów do walca wiedeńskiego:

Whitney Houston – “I have nothing”
Barry White – “Practice what you preach”
Within Temptation – „All I Reed”
Zbigniew Wodecki – „Opowiadaj mi tak (Słoneczko)”
Urszula – „Dmuchawce latawce wiatr”
Anastasia – “Once upon a December”
Yann Tiersen – “La valse d’Amelie”
Michael Bolton – “When a man loves a women”
J. Strauss – “Nad pięknym modrym Dunajem”
Sarah Conner feat Naturally 7 – “Music is the key”
Christina Aguillera – “Bound to you”
Elvis Presley – “This is our Dance”
De mono – “Jeśli kochasz”
Michał Bajor – “Walc Szczęście”
Loona – “Hijo de la luna”
Doris day – “Que sera sera”

 

Jaki pierwszy taniec? Wybierz pierwszy taniec razem z Dj'em Marcinem M - Walc Wiedeński

 

Rumba

Rumba to taniec opowiadający historię uwodzenia, namiętności i miłości. To typowy taniec zmysłów. Nie jest to klasyczny i typowy taniec weselny, ale na pewno stanowi bardzo ciekawą propozycję. Jej tańczenie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla sukni ślubnej, ale należy przemyśleć, czy romantyczna, powłóczysta suknia z koronek, halek i falbanek pasuje stylistycznie do tego gorącego, latynoamerykańskiego tańca. Najlepiej więc wyglądają tańcząc rumbę Panny Młode, ubrane w suknie ślubne typu „rybka” lub w krótkie sukienki.

Propozycje utworów do rumby:

Sade – “No ordinary love”
Celine Dion – “Beauty and the best”
Lionel Richie – “Say you love me”
Jessica Simpson – “Take my breath away”
Richard Marx – “Right here waiting for you”
Shakira – “Antologia”
Duffy – “Stepping stone”
Loona – “Colors”
Prince – “The most beautiful girl in the World”
Marc Anthony – “No me ames”
Michael Jackson – “Liberian girl”
Extreme – “More than words”
Sting – “Shape of my heart”
Norah Jones – “Fields of gold”
Sade – “Somebody broke my heart”
En vogue – “Emotions”
Ronan Keating – “When you say nothing at all”
Westlife – “Mandy”
Enrique Iglesias – “Hero”
Diana Krall – “The look of love”

 

Jaki pierwszy taniec? Wybierz pierwszy taniec razem z Dj'em Marcinem M - Rumba

 

Tango

Namiętne, pełne intymnego porozumienia partnerów tango, ze względu na konieczność dopasowania sukni do tego tańca, nieczęsto wybierane jest jako pierwszy taniec weselny. Tango odznacza się pewną gwałtownością ruchów, co podkreślają zwolnienia ruchów. Tańczone jest w „zamkniętym” trzymaniu. Krok tanga nie jest posuwisty jak to było w przypadku walców. Kroki stawia się od pięty płasko, bez unoszeń na palce.  Jako pierwszy taniec tango niewątpliwie wywoła podziw wśród weselnych gości a dla Was będzie niezapomnianym doświadczeniem.

Propozycje utworów do tanga:

Gotan Project – Santa Maria (Del Buen Ayre)
Carlos Gardel – Por Una Cabeza
Pedro Gonez – Tango Misterioso
Sombra (Merveilleux)
Veronica Verdier – Asi Se Baila El Tango
Gotan Project – La Gloria
The Beatles – And I love her
Paco De Lucia & Chambao – Tango Flamenco

 

Jaki pierwszy taniec? Wybierz pierwszy taniec razem z Dj'em Marcinem M - Tango

 

Foxtrot / Jive / Quickstep

Foxtrot uznawany jest za najtrudniejszy taniec standardowy. Złośliwi twierdzą, że jest tak trudny ponieważ symbolizuje szczęśliwą parę małżeńską po latach wspólnego życia 😉

Jive to jeden z najszybszych i najbardziej wyczerpujących dla tancerzy tańców towarzyskich. Kroki jive’a są bardzo szybkie, muzyka jazzująca, a rytm synkopowany. Bardzo przypomina rock and rolla, jest jednak od niego nieco prostszy. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że to bardzo radosny taniec towarzyski, musi więc być tańczony lekko, płynnie i dynamicznie, bez zwalniania tempa.

Quickstep to szybsza wersja foxtrota. Ży­wa mu­zy­ka, za­ska­ku­ją­ce kro­ki, po­god­ny i we­so­ły na­strój – oto wła­śnie Qu­ick­step. Jest to prze­strzen­ny ta­niec, opar­ty na kro­kach spa­ce­ru i chas­se, któ­ry do­brze pa­su­je do mu­zy­ki z czte­re­ma ude­rze­nia­mi w tak­cie. tak jak w Wal­cu, pod­sta­wo­we fi­gu­ry opar­te są na ru­chu po li­nii uko­śnej.

Propozycje utworów do foxtrota, jive’a i quickstepa:

Frank Sinatra – Just in time
Frank Sinatra – Come fly with me
Nat King Coel – Love
Frank Sinatra – Love and marriage
Czerwone Gitary – Słowo jedynie ty
Shakin Stevens – Cry just a little bit
Wham! – Wale me up before you go-go

 

Jaki pierwszy taniec? Wybierz pierwszy taniec razem z Dj'em Marcinem M - Foxtrot Jive Quickstep

 

Własny mix

W Internecie co rusz pojawiają się filmy, pokazujące różne, nietypowe pierwsze tańce ślubne. Biorąc pod uwagę fakt, jak bardzo rozprzestrzeniła się moda na tego typu „występy”, nie można takich „pierwszych tańców” określić mianem oryginalnych. Ale bez wątpienia są to tańce nietypowe. Generalna zasada takiego pierwszego tańca polega na połączeniu choreografii i muzyki nastrojowej, z muzyką bardzo energiczną, np. rock & roll’em, disco, elektro czy hip – hop’em. Przy czym przejście od jednego do drugiego utworu odbywa się w niekonwencjonalny sposób…

 

Jaki pierwszy taniec? Wybierz pierwszy taniec razem z Dj'em Marcinem M - Weselny Mix

 

Spokojnie i romantycznie

Jeżeli nadal nie jesteście zdecydowani, wybierzcie może po prostu na taniec-przytulaniec. To niewątpliwie opcja najprostsza, a jednocześnie może się okazać, że najbardziej romantyczna, gdyż nie będziecie musieli się skupiać na wyuczonych krokach i figurach, możecie po prostu wtulić się w ukochaną osobę. Pamiętajcie jednak, żeby utwór , do którego będziecie tańczyć nie był za długi. Po 2 minutach oglądania niezbyt żywiołowego „widowiska” w Waszym wykonaniu goście mogą zacząć się nudzić…

 

Inne propozycje utworów do pierwszego tańca

 

Polskie:

„Zawsze będę kochał Cię” – Tomasz Grelewicz
„Przetańczyć z tobą chcę całą noc” – Anna Jantar
„Wymyśliłam cię” – Irena Jarocka
„Oczarowanie” – Zbigniew Wodecki
„Z Tobą chcę oglądać świat” – Zbigniew Wodecki
„Zawsze tam gdzie Ty” – Lady Pank
„Chcę tu zostać” – Farba
„Moja miłość największa” – Michał Bajor
„Wielka miłość” – Seweryn Krajewski
„Kochać” – Piotr Szczepanik
„Niebieska piosenka” – Grzegorz Tomczak
„Bo jesteś ty” – Krzysztof Krawczyk
„Prócz ciebie nic” – Kayah i Robert Kiliyański
„Przetańczyć z tobą chcę całą noc” Anna Jantar
„Ta sama chwila” – Bajm
„Bo Jesteś Ty” – Krzysztof Krawczyk
„Nasz najpiękniejszy dzień” – Eleni
„Zakochani” – Natalia Kukulska
„Wszystkie Chwile” – Magma
„Niebieska Piosenka” Grzegorz Tomczak
„Weselne Preludium” Krzysztof Krawczyk
„Zabiorę Cię Właśnie tam” – Kancelaria
„Za jeden uśmiech Twój” – Sumptuastic
„Rękawiczki” – Joanna Zagdańska
„Z Tobą chce oglądać świat” – Zdzisława Sośnicka i Zbigniew Wodecki
„W perły zmienić deszcz” – Universe
„Najpiękniejsza” – Seweryn Krajewski
„Właśnie Ty” – Daro
„Jesteś blisko mnie” – Natalia Kukulska & Andrzej Piaseczny
„Magiczne słowa” – Ziyo
„Za miłość mą” – Weekend
„Dwie bajki” – Doda
„Kołysanka” – Sumptuastic
„Tylko w Twoich dłoniach” – Eleni
„Myśli i słowa” – Bajm
„Kamień i aksamit” – De –Mono
„Tak kochać tylko ciebie” – Kasia i Kostek
„Kołysanka dla nieznajomej” – Perfect
„Moje Jedyne marzenie” – Anna Jantar
„Miłość to wierność wyborowi” – Piotr Rubik
„Psalm dla Ciebie” – Piotr Rubik
„Kiedy wołam Ciebie, wołam wiatr” – Szymon Wydra
„Jak anioła głos” – Feel
„Niebieska Piosenka” – Grzegorz Tomczak
„Z każdym Twym oddechem” – Stachursky
„Zostańmy razem” – Stachursky
„Wierzę w miłość” – Krzysztof Krawczyk
„Weselne preludium” – Krzysztof Krawczyk
„Kochaj mnie i dotykaj” -Tomasz Żółtko
„Złoty krążek” – Krystyna Giżowska
„Niebo z moich stron” – Czerwone Gitary
„Rozmowa z aniołem” – Magda Femm

 

Zagraniczne:

„Wherever You go, whatever You do” – Brian Adams
“Dance me to the end of love” – Leonard Cohen
“Fallin'” – Alicia Keys
„Love is all around” – Wet Wet Wet
“Can’t help falling in love” – Elvis Presley
„Oceans Appart” – Richard Marx
„We have all the time in the world” – Louis Armstrong
„Tonight I celebrate my love” – Roberta Flack
“Ti amo” – Umberto Tozzi
„I can’t help falling in love with you” – Elvis Presely
„Always on my mind” – Elvis Presley
„Only you” – Elvis Presley
“When I need you” – Rod Stewart
“You are so beautiful” – Bonnie Tyler
„I belong to You” – Lenny Kravitz
„You are so beautiful” – Joe Cocker
“Can You Feel The Love Tonight” – Elton John
“I Will Always Love You” – Whitney Houston
“Forever tonight” – Peter Cetera & Crystal Bernard
“Endless Love” – Luther Vandross & Mariah Carey
“You light up my life” – Leann Rimes
“This is our dance” – Elvis Presley
„Kiss from a rose” – Seal
„Lady in red” – Chris DeBurgh
„Let’s stay together” – Al Greek
„Love and marriage” – Frank Sinatra
„My girl” – The Temptations
„My heart will go on” – Celine Dion
„Never tear us apart” – INXS
„One moment in time” – Whitney Houston
“Perfect day” – Lou Reed
„Say you say me” – Lionel Richie
„The power of love” – Jennifer Rush
„The way you look tonight” – Frank Sinatra
„Three times a lady” – Commodores
„Unchained Melody” – Righteous Brothers
„Unforgettable” – Nat King Cole
“What a wonderful Word” – Louis Armstrong
„Woman” – John Lennon
„You are so beautiful lyrics” – Joe Cocker
“When A Man loves a Woman” – Michael Bolton
“The Power of Love” – Celine Dion
“Unchained Melody” – Righteous Brothers
“She’s Like The Wind” – Patric Swayze
“Loves Theme” – Barry White
“Right Here Waiting” – Richard Marx
“Sacrifice” – Elton John
“Rendezvous” – Craig David
“I still believe” – Mariah Carey
“Westlife – Unbreakable
“Insatiable”- Darren Hayes